Türksat 3A Frekansları ve Kanal Kurulumu

türksat-3a

Evde kullandığım uydu alıcısının kabiliyeti hakkında fazla bir bilgim yok; yani iyi bir aletle mi uğraşıyorum yoksa sorun bende mi bilemiyorum ancak kendisiyle pek anlaşamıyorduk. Teknolojiyle yatıp kalkan biri olarak bir receiverı yola getirememek sinirimi bozuyordu. Neyse ki sonunda işini bitirdim! :)

Yeni bir kanal geldiğinde ya da bir kanalın uydu frekansları değiştiğinde hep sorun yaşıyoruz ailecek. Ailede bu işlere ben bakarım ve başarısız olmak fazlasıyla canımı sıkıyordu. Herkesin kolayca yaptığı, frekans bilgilerine sahip olduktan sonra kolayca halledilmesi gereken bir iş benim için sinir bozucu hale gelmişti.

Bugünlerde Tv 8′in daha öncesinde de Star Tv’nin frekans bilgileri değişince yeniden bu kanalları güncellemek ve ev halkının hizmetine sunmak benim görevim oldu. Tv 8′in güncellenen frekans bilgilerini aldım ve denedim ancak bir türlü kanalı getiremedim ekrana. En sonunda önceki bütün kanalları silip, Türksat 3A’da yer alan bütün güncel kanalları ve hatta radyoları da birlikte kurma yoluna gittim. Bunun için de Türksat 3A’nın frekans bilgilerine ihitiyaç duydum doğal olarak. Google’da arattığımda karşıma çıkan bütün sitelerde ve forumlarda hep aynı değerleri görüyor, ancak uyguladığımda bir türlü başarıya ulaşamıyordum. Neredeyse yarım günümü bu işe ayırarak ve pes etmeyerek en sonunda başarıya ulaştım. Peki nasıl?

Kanal kurulumu ve uydu frekansları ile ilgili en sağlıklı bilgiye uydu.turksat.com.tr adresinden ulaşırsınız.

Neredeyse bütün kaynaklarda Türksat 3A uydusunun kurulumu ve ardından bu uydudaki bütün kanalları aratarak alıcınıza kaydetme işleminin aynı olması size güven veriyor ve gidip hemen deniyorsunuz. Ancak bir türlü başarıya ulaşamıyorsunuz ve sonunda benim gibi birisinin bu işin doğrusunu anlatması gerekir diye düşünüyorsunuz.

Öncelikle o verilerin ne olduğunu görelim: 

Uydu İsmi : Turksat 1C
Arama Modu : Manuel
Frekans : 12731
Sembol Oranı : 3333
Polarizasyon : Dikey
Şebeke Arama : Açık

Eğer yukarıdaki veriler sizde de çalışmadıysa yazıyı okumaya devam etmenizi öneriyorum. Özellikle Goldmaster uydu alıcısı kullanıyorsanız mutlaka okuyun.

Frekansın 12731, sembol oranının 3333 ve polarizasyonun dikey olması benim uydu alıcım için hiçbir anlam ifade etmedi. Ayrıca bütün kaynaklarda bu değerlerin olması da “sanırım ben yapamıyorum” güvensizliğini size hissettiriyor.

En sonunda, en başında yapmam gereken şeyi yapıyorum ve Türksat 3A uydusunun güncellenen frekans bilgilerine ulaşıyorum. Sonuç başarılı…

Türksat 3A Uydusu Frekans Bilgileri

Arama Modu : Manuel
Frekans : 12015
Sembol Oranı : 27500
Polarizasyon : Yatay (H)
Şebeke Arama : Açık

Kurulum:

Öncelikle hali hazırda çalışan kanallarınızı silin. Hatta çalışan Turksat 1C uydusunu da silin. Bunu yaparak receiverda kanallar için yer açmış oluyoruz. Şimdi Türksat 3A uydusunu alıcıya tanıtalım. “Yeni uydu ekle” diyerek buna “TURKSAT 3A” ismini verin. Ardından TP bilgisi olarak yukarıda yazan bilgileri girin. Şimdi kanal arama işlemine geçiyoruz. Kanal arat dedikten sonra manuel aratmayı seçtiğinizde karşınıza az önce girdiğiniz TP bilgileriniz default olarak gelecek. Bu bilgileri girdiğinizde dikkat etmeniz gereken kritik bir nokta da LNB ayarı. LNB ayarınız 9750/10600 olmalı. Bu ayarı da yaptıktan sonra kanal aratmaya başlayabilirsiniz. Zaten bu bilgileri tamamladığınızda alıcınızın sinyal aldığını göreceksiniz.

Ayrıca LNB ayarlarınızda yer alan DiSEqC 1.1: 3/4 ve DiSEqC 1.0: 1/4 olmalıdır. Bunu da kontrol etmeyi unutmayın.

Umarım internetteki tek bir kaynaktan çıkan ve binlerce sitede kopyalanarak yayılan yanlış bilgiler yüzünden sizin de fazla zamanınız gitmez. Anlattıklarımın faydalı olması dileğiyle.